Neteisėtai gavusieji – privalės grąžinti

Vadovaujantis LR įstatymais, mokama socialinė pašalpa ir kitos išmokos, jeigu gyvenimo sąlygos ir gaunamos pajamos atitinka įstatymuose nurodytus reikalavimus. Pasikeitus gyventojo situacijai, pašalpos ar išmokos gavėjas apie tai turi informuoti atsakingas įstaigas, kad pašalpa ar išmoka būtų perskaičiuota, tačiau pasitaiko atvejų, kai nepranešus gyventojai neteisėtai gauna pašalpas ar išmokas, todėl jas privalu grąžinti.

Permoka – dėl įvairių priežasčių

Kaip informavo Mažeikių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolanta Kekytė, skyriaus darbuotojai nustato atvejų, kai pašalpų ar išmokų gavėjai neteisėtai gauna pašalpas arba išmokas. Taip būna, kai jie nepraneša apie materialinės padėties pasikeitimą, turintį įtakos socialinės paramos dydžiui arba teisei į šią paramą.

Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotojos Rasos Andrulaitienės, LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 25 straipsnis nustato piniginę socialinę paramą gaunančių asmenų pareigas. Viena iš jų yra pateikti visą ir teisingą informaciją, įrodančią bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens teisę gauti piniginę socialinę paramą ir būtinus paramai gauti dokumentus bei per mėnesį pranešti apie materialinės padėties pasikeitimą ar atsiradusias aplinkybes, turinčius įtakos teisei į piniginę socialinę paramą arba piniginės socialinės paramos dydžiui. Neteisėtai socialinė pašalpa gali būti išmokėta, kai pašalpos gavėjas nepraneša apie tai, kad įsidarbino, kad jam paskirta nedarbo draudimo išmoka, išbrauktas iš darbo biržos sąrašų ar pan. Permoka nustatoma, kai asmuo atvyksta socialinės pašalpos prasitęsti, renkant informaciją, būtiną pašalpos pratęsimui.

J. Kekytė teigė, jog dažnai žmonės nepraneša dėl paprasčiausių priežasčių: „Gyventojai tiesiog pamirštai tai padaryti arba nežino, nepagalvoja, jog tai būtina. Piktybiškų atvejų pasitaiko retai.“

Gali mokėti dalimis

R. Andrulaitienės teigimu, gavusieji permokas privalo grąžinti jas į Socialinės paramos skyriaus atsiskaitomąją sąskaitą. Taip numatyta galiojančiuose teisės aktuose.

„Nustačius, kad bendrai gyvenantys asmenys piniginę socialinę paramą gavo neteisėtai, jie turi grąžinti neteisėtai gautą pinigų sumą arba ją sumokėti dalimis. Negrąžinta neteisėtai gauta piniginė socialinė parama išskaičiuojama vadovaujantis savivaldybės administracijos priimtu sprendimu iš piniginę socialinę paramą gaunančiam asmeniui paskirtos piniginės socialinės paramos sumos išskaičiuojant ne daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį, jeigu nėra piniginę socialinę paramą gaunančio asmens raštu pateikto sutikimo išskaičiuoti didesnę mokėtinos sumos dalį per mėnesį ar visą mokėtiną sumą, – aiškino įstatymų reikalavimus vedėjos pavaduotoja.– Kadangi permokėtos sumos nebūna labai didelės, žmonės jas sumoka iš karto arba sutaria mokėti dalimis. Nenorinčių grąžinti permokos pasitaiko nedaug.“

Pasak pasak skyriaus vedėjos, permokėtos sumos siekia nuo 5 iki 100 eurų, kadangi per mėnesį vienas žmogus gauna 102 eurų pašalpą, o dažniausiai per tą laiką ir paaiškėja, jog gavo neteisėtai.

Tikrina išmokas vaikams

Asmenų, gaunančių išmokas vaikams, pajamas, kaip teigė R. Andrulaitienė, tikrina Valstybinė mokesčių inspekcija ir duomenis apie patikrinimo rezultatus bei apie informaciją apie asmenis galimai neteisėtai gavusius išmokas vaikams, teikia Socialinės paramos skyriui: „Tikrinant atrenkamos išmokų vaikams gavėjų šeimos, kurių vienam šeimos nariui per praėjusius metus vidutinės mėnesio pajamos viršijo 153 Eur.“

Perduoda teismui

Pasak R. Andrulaitienės, negrąžinus permokos Savivaldybės administracijos sprendimu ji išskaičiuojama iš gavėjui mokamos išmokos ar pašalpos arba išieškoma teismo tvarka: „2016 metais nustatyta 12 pašalpų gavėjų, kurie atsisakė sugrąžinti neteisėtai gautas pašalpas. Pareiškimai dėl permokėtų lėšų išieškojimo teismine tvarka pateikti Mažeikių rajono apylinkės teismui. Paprastai žmonės susimoka patys, be to, jau baigia priprasti, kad pasikeitus gyvenimo aplinkybėms turi pranešti, todėl neteisėtai gaunančių pašalpas ar išmokas rajone mažėja.“

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode