Ugdymo priemonė – tvarkyti miestą

      Neseniai Mažeikių seniūnijos seniūnas, dalyvaudamas ugdymo įstaigų vadovų pasitarime, pateikė siūlymą prisidėti prie miesto viešųjų erdvių priežiūros ir tvarkymo, kad mokiniai pajustų atsakomybę už savo miesto švarą ir tvarką, kad patys neniokotų poilsio vietų ir kitus sudraustų. Taip pat kvietė būti vieningiems ir aktyviems savo miesto patriotams.

 

Būtina imtis priemonių

      Pasak Mažeikių seniūnijos seniūno Šarūno Armono, pribrendo reikalas visuomenei imtis priemonių, kad miestas būtų gražus ir tvarkingas ne tik kažkieno, bet pirmiausia pačių gyventojų jėgomis ir rūpesčiu: „Visuomenėje dauguma žmonių geri, kurie tyli, tačiau netrūksta tokių, kurie rėkauja, savo arogantišku, antivisuomenišku elgesiu bando formuoti mūsų būtį aplinkoje. Tie chuliganai akivaizdžiai pirmauja ir, jeigu mes tūkstančius sukišame  į remontą, aplinką, miestą, mūsų gerovę, tai gal užtenka. Gaila, kad mes manome, jog kažkas kitas už mus turi viską padaryti. Juk mes gyvename savoje aplinkoje, dabar jau per 30 proc. daugiabučių turi savo teritorijas, jie turi tvarkytis ir prižiūrėti savo aplinką. Laužymai viešose vietose, tualetų, karstyklių niokojimas. Tai daro mūsų miesto gyventojai, o juk visa tai yra mūsų. Senamiesčio parke sudeginti tinklai, juos sunku nukirpti, jie brangūs. Dviračiais važinėtis duobė kur išbetonuota, ateina vyrukai, ginkluoti peiliais, ir dviratininkams tenka trauktis. 3–4 mediniai suolai sulaužyti Juodpelkio parke. Eina, spiria į šviesoforo jungiklį, bet niekas nedrįsta įspėti. Mokyklose žada įrengti vaizdo stebėjimo kameras, bet jos neaptvertos, nesaugios. O juk dažnai negerus darbus daro būtent mūsų vaikai ir dėl to kaltinti reikia tėvus, šeimas, nes jie auklėja vaikus. Ar dabartinė policijos reforma padės viešajai tvarkai, neaišku, patruliavimas silpnas.“

      Seniūno nuomone, ne valdžia turi tvarkyti mūsų aplinką, o patys gyventojai: „Vienas namas tvarkosi, kitas klausia, gal galite šaligatvį patvarkyti. Tai kur namo vyrai? Seniūnija atveža plytelių, smėlio... Aš įsivaizduoju, kad visi esame miesto gyventojai, o ką mes patys padarome miestui. Bent savo susitvarkykime. Blogiausia – nebaudžiamumas. Viešosios tvarkos skyrius skiria nuobaudas, kad ir 3 eurai bauda, bet vis tiek tai perspėjimas. Už teršimus baudžiama, taip pat reikėtų bausti ir už laužymą.“

Kvietė prisidėti

      Seniūno teigimu, dėl šių priežasčių jis dalyvavo ugdymo įstaigų vadovų pasitarime ir pasiūlė idėją patiems imtis prižiūrėti savo miestą. Tam, pasak jo, yra įvairių priemonių: galima budėti mieste ar sutvarkyti tai, kas sulaužyta, sugadinta: „Politechnikos mokykla iškart pasiūlė suremontuoti sulaužytus suoliukus ar kitas priemones, nes turi tokią galimybę, o muštis su chuliganais nenori. Galima išnaudoti papildomo ugdymo laiką, po pamokų ar per darbų pamokas, gal kažką prisukti ar sukalti, surinkti šiukšles, perspėti netinkamai besielgiančius. Gal būtų kaip visuomeninė pamoka. Esu pasiruošęs susitikti su mokyklų tarybomis. Čia juk mūsų viskas yra. Tūkstančius eurų skiriame remontui, gal tas lėšas galima skirti aktyvui ar moksleiviams nupirkti inventoriaus, ekskursijoms, juk čia mūsų pinigai. Aplinkos apsaugos priemonėms gaunama lėšų, dalį jų galima skirti.“

Iniciatyvai pritaria

      Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus sakė, jog bendrame susitikime su ugdymo įstaigų vadovais seniūno išsakytoms mintims pritarė dauguma dalyvavusiųjų: „Iniciatyva gera, manau, ta linkme reikia eiti, nes gėrio skiepijimas niekur nedings, kiekvieną kartą reikia to mokyti, o visuomenėje sunkiai skinasi kelią supratimas, kad čia yra mano, mūsų, kad reikia patiems saugoti, prižiūrėti. Niekas kitas už mus šito nepadarys.“

      Pasak Mažeikių politechnikos mokyklos direktorės Vidos Lumpickienės, mokykla aktyviai dalyvauja miesto erdvių puošyboje, puošiama mokyklos aplinka, tačiau joje esančius puošybos elementus bei dekoracijas sunku prižiūrėti dėl nuolatinio jų niokojimo. Mokyklos bendruomenė kasmet dalyvauja balandžio mėnesįvykstančioje akcijoje „Darom“, prisidėdama prie miesto viešųjų erdvių tvarkymo. Vykdoma prevenciją miesto viešųjų erdvių priežiūros, šiukšlinimo, tausojimo prevencija. Bendrabutyje gyvenantys mokiniai įpareigoti prižiūrėti Melioratorių parkelį.

Atliks apklausą

Kaip informavo Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos direktoriaus pavaduotojas ugdymui Laimonas Terasius, gimnazija kasmet dalyvauja tarptautinėje akcijoje „Darom“, prieš šventas Kalėdas puošia senamiestį savo kūrybiniais darbais, visus metus aktyviai dalyvauja miesto kultūrinėje erdvėje, savo ugdymosi pasiekimais garsina Mažeikių kraštą.

„Po mokinių pavasario atostogų atliksime gimnazistų ir jų tėvų apklausą, – sakė L. Terasius. – Manome, kad prie miesto viešųjų erdvių bendrakūros turi prisidėti visi miestiečiai ir visos įstaigos, ne tik mokyklos. Kadangi vaikai mokosi iš suaugusiųjų, pastarieji ir turėtų nuolat rodyti pavyzdį. Mūsų gimnazistai yra tų pačių miesto gyventojų vaikai, seniūnija turėtų skatinti privačias gyventojų iniciatyvas. Mokykla gali ugdyti. Tą ir darome. Per ugdomąsias veiklas kryptingai siekiame, kad mūsų gimnazistai taptų kultūringi, brandūs ir savo kraštą mylintys piliečiai. Jeigu dar prie to prisideda šeima – nuostabu. Ar turėtume su mokiniais po pamokų eiti surinkti miesto gyventojų paliktas šiukšles? Manau, kad ne. Šių žmogiškųjų išteklių reikėtų paieškoti kitur.“

Atsakomybė – miesto bendruomenei

      Kalnėnų pagrindinės mokyklos direktorės Reginos Arbatauskienės nuomone, didžioji atsakomybės dalis turėtų tekti miesto bendruomenės nariams, mokykloje besimokantys mokiniai po pamokų eina namo ir į kitus užsiėmimus. Tėvų pagrindinė pareiga būtų skiepyti vaikams grožio supratimą, darbštumą, pagarbą kito žmogaus darbui. Atsakingiau savo pareigas turėtų atlikti policijos pareigūnai, palaikantys viešąją tvarką mieste.

„Visi turime dirbti savo darbą. Mokykla turi rūpintis ir rūpinasi mokyklos teritorijos, kuri taip pat yra miesto dalis, švara ir tvarka. Visada dalyvaujame miesto tvarkymo akcijose, pedagogai ugdo mokinių sąmoningumą, diegia aplinkos grožio supratimą, – sakė mokyklos vadovė. – Rekomenduotume įdiegti kameras, pažeidėjus bausti piniginėmis baudomis ir paskelbti viešai, įdarbinti bedarbius, kurie gauna socialines pašalpas, ir jų darbą kontroliuoti.“

Rūpinasi gamtosauga

      Pasak Pavasario pagrindinės mokyklos direktoriaus Stanislovo Jakučinsko, jų mokykla gamtosauginė, tad dėl aplinkos tvarkymo ir priežiūros nekyla jokių klausimų.

      „Nuolat dalyvaujame mieste organizuojamose talkose, prižiūrime savo mokyklos teritoriją, kuri tikrai nemaža – užima beveik 2,5 ha, – sakė S. Jakučinskas. – Einame tvarkyti ir už mokyklos ribų aplinkui, tai daro pavaduotoja, mokytojos gamtininkės. Taip pat vyksta mokinių ugdymas. Rūšiuojame atliekas, atskirai renkame baterijas, popierių. Esame gamtosauginė mokykla, tad ir seniūno iniciatyvai pritariame, toliau dirbsime ta pačia kryptimi.“

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode