Inspektoriai ir policija tikrino statybvietes

Antradienį statybvietes tikrino Darbo inspekcija ir policijos pareigūnai. Iš trijų patikrintų objektų Mažeikiuose viename jų rastas rekordiniu promilių skaičiumi visoje šalyje tą dieną pirmavęs mažeikiškis.

Be perspėjimo

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) teigimu, balandžio mėnesį suintensyvinami statybviečių tikrinimai nelaimingų atsitikimų darbe ir nelegalaus darbo prevencijai. Apie būsimąjį vizitą tikrintojai ūkio subjektų individualia tvarka neinformuoja, tačiau, kokią dieną ir kuriame mieste bus vykdomi patikrinimai, informuota žiniasklaida. Pasak inspektorių, informacija nutekėjo, todėl daug pažeidimų nerasta, tačiau tikrintojai teigia, kad rezultatai vis tik nuvylė.                      

Iš trijų – viename

Per balandžio 18 d. vykusius bendrus reidus darbo inspektoriai ir policijos pareigūnai Lietuvoje patikrino apie 80 statybviečių. Tikrinimai vyko nelegalaus darbo bei nelaimingų atsitikimų darbe, įvykstančių dėl darbuotojų neblaivumo, prevencijai. Pasak tikrintojų, buvusios šventės pėdsakų užfiksuota kone visose apskrityse – negalutiniais duomenimis, iš viso statybose nustatyta apie 18 neblaivių darbuotojų.Tuo, pagal tikrinimo rezultatus, pirmavo Telšių apskritis. Čia nustatytas labiausiai apsvaigęs darbuotojas – mažeikiškis, dirbęs UAB „Mažeikių apynys“, į alkotesterį įpūtė 2,01 promilės. Pasak VDI Telšių skyriaus vedėjo Jono Liekio, pastarasis rinko šiukšles.

Mažeikiuose, J. Liekio teigimu, patikrinti dar du objektai –„Bikuvos“ prekybos centro statomo prekybinės paskirties pastato Skuodo g. statybvietė ir Ventos bei Žemaitijos gatvių sankirtoje statomas pastatas. „Pažeidimų nenustatyta,“ – „Būdui žemaičių“ sakė Telšių skyriaus vedėjas.

Žiūri neatsakingai

„Rezultatai, galima sakyti, šokiruojantys, tuo labiau, kad apie tikrinimų akciją buvome paskelbę iš anksto, – sako vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius. – Jie liudija, kad tokioje pavojingoje statybų veikloje į darbą žiūrima vis dar labai neatsakingai,todėl tikrinimai, organizuojami kartu su policija, įgauna dar didesnę svarbą, užkertant kelią nelaimingiems atsitikimams.“

Tikrinimai buvo naudingi ir nelegalaus darbo prevencijai – negalutiniais duomenimis, nustatyti 6 galimai nelegalaus darbo naudojimo atvejai ir tiek pat atvejų, kai paslaugas teikė asmenys, neturėdami verslo liudijimų.

Taikys sankcijas

VDI atstovų teigimu, dėl pažeidimų bus aiškinamasi, surašomi administracinių teisės pažeidimų protokolai, atitinkamos sankcijos taikomos ir darbdaviams, ir darbuotojams.

VDI primena, kad darbdaviui, neblaivaus ar kitaip apsvaigusio darbuotojo nenušalinusiam nuo darbo, pagal Administracinių nusižengimų kodeksą gresia bauda nuo 140 iki 440 eurų. Jei nuo darbo nenušalinamas pavojingus darbus dirbantis apsvaigęs darbuotojas, bauda padidėja nuo 550 iki 1500 eurų. Darbo vietoje esantis neblaivus darbuotojas, taip pat darbuotojas, vengiantis pasitikrinti neblaivumą ar apsvaigimą, gali būti baudžiamas nuo 30 iki 90 eurų.

Tikrins pakartotinai

Gegužės mėnesį darbo inspektoriai iš naujo grįš į jau tikrintas įmones, kuriose buvo rasta pažeidimų, kontroliuodami, ar pažeidimai ištaisyti pagal ankstesnius darbo inspektorių reikalavimus ar rekomendacijas. 
„Norėtume atkreipti dėmesį, kad tikrinimų metu nustatę šiurkščius pažeidimus, tiesiogiai gresiančius darbuotojų saugai ir gyvybei, darbo inspektoriai tikrai neapsiribos prevenciniais įspėjimais, – pabrėžia vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus pavaduotojas Ramūnas Rakauskas. – Už darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimą, jeigu dėl to galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims gresia bauda nuo 500 iki 2000 eurų. Tai numato Administracinių nusižengimų kodeksas ir tuo pačiu darbo inspektoriui suteikia teisę adekvačiai ir griežtai įvertinti nusižengimo sunkumą.“ 

Keitėsi baudos

Nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojo naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK). Jame kalbama, jog nelegalus darbas užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 1000 iki 5000 eurų; pakartotinis nelegalus darbas – baudą nuo 5000 iki 6000 eurų.

Už darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims numatyta bauda nuo 80 iki 880 eurų.

Darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas, jeigu dėl to galėjo įvykti nelaimingas atsitikimas darbe, avarija ar atsirasti kitų sunkių padarinių, minėtiems asmenims užtraukia baudą nuo 500 iki 2000 eurų.

Darbuotojo atsakomybė 

Pavojingus darbus atliekančiam darbuotojui pažeidus darbuotojų saugos ir sveikatos norminius teisės aktus, numatyta bauda nuo 30 iki 90 eurų. Darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimas, kai pavojingus darbus atlieka neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų darbuotojas, taip pat darbuotojo vengimas pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo užtraukia baudą darbuotojui nuo 90 iki 290 eurų.

Jei nepranešta apie nelaimingą atsitikimą darbe ar profesines ligas arba pažeista nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų ištyrimo tvarka, darbdaviai ar juridinių asmenų vadovai gali būti nubausti nuo 90 iki 590 eurų, kiti atsakingi asmenys – nuo 20 iki 30 eurų. Nuslėpusiems nelaimingą atsitikimą darbe darbdaviams ar juridinių asmenų vadovams gresia bauda nuo 300 iki 1450 eurų, kitiems atsakingiems asmenims – nuo 140 iki 740 eurų.

Neblaivumas darbe

Jei neblaivus arba apsvaigęs nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų darbuotojas yra darbo vietoje, juridinių asmenų patalpose ar teritorijoje darbo metu arba pasibaigus darbo laikui, taip pat jei darbuotojas vengia pasitikrinti dėl neblaivumo ar apsvaigimo, jis gali būti baudžiamas nuo 30 iki 90 eurų. 

Tokios būklės darbuotoją privalu nušalinti nuo darbo; už šios pareigos nevykdymą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims numatyta bauda nuo 140 iki 440 eurų. Jei nuo darbo nenušalinamas pavojingus darbus dirbantis apsvaigęs darbuotojas, bauda padidėja nuo 550 iki 1500 eurų.

Darbo laiko slėpimas 

Už darbuotojų darbo laiko nežymėjimą darbo laiko apskaitos žiniaraštyje arba žinomai neteisingų duomenų apie įmonėse, įstaigose, organizacijose pagal darbo sutartis dirbančių asmenų darbo laiką (įskaitant viršvalandinius darbus, darbą nakties metu, poilsio ir švenčių dienomis, kai yra nukrypimų nuo normalių darbo sąlygų) įrašymą į darbo laiko apskaitos žiniaraštį ANK numato baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 150 iki 1450 eurų. Pakartotinis darbo laiko apskaitos pažeidimas užtraukia baudą nuo 1400 iki 3000 eurų.

Komandiruotiems darbuotojams

Informacijos apie komandiruotam darbuotojui pagal Lietuvos Respublikos garantijų komandiruotiems darbuotojams įstatymą taikomas garantijas nepateikimas nustatyta tvarka Valstybinės darbo inspekcijos teritoriniam skyriui užtraukia baudą darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 120 iki 220 eurų. Už analogišką administracinį nusižengimą, padarytą pakartotinai – bauda nuo 240 iki 440 eurų. 

Jei minėtame įstatyme nustatytos garantijos komandiruojamiems darbuotojams netaikomos, darbdaviams ar kitiems atsakingiems asmenims gresia bauda nuo 140 iki 300 eurų. Už pakartotinį garantijų komandiruojamiems darbuotojams netaikymą bauda padidėja nuo 300 iki 560 eurų.

Už įdarbinimo per laikinojo įdarbinimo įmones įstatymo pažeidimą įmonių vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims numatyta bauda nuo 160 iki 860 eurų (už pakartotinį pažeidimą – bauda nuo 860 iki 1460 eurų).

Savarankiška veikla

Fizinio asmens savarankiška veikla, neturint verslo liudijimo arba individualios veiklos vykdymo pažymos, užtraukia baudą nuo 300 iki 850 eurų, už pakartotinį tokį pat administracinį nusižengimą – baudą nuo 850 iki 1500 eurų.

Kliudymas pareigūnams

Kliudymas valstybės pareigūnams (tarp jų – darbo inspektoriams) įgyvendinti jiems nustatytas teises ar atlikti jiems pavestas pareigas, jų teisėtų nurodymų ir reikalavimų nevykdymas ar netinkamas vykdymas (neįleidimas į tikrinamas teritorijas, patalpas (išskyrus žmogaus būstą) ar kitus objektus, nepateikimas informacijos, duomenų ar dokumentų arba klaidingų ar tikrovės neatitinkančių informacijos ar duomenų pateikimas, atsisakymas paaiškinti ar suteikti duomenis, dokumentų nuslėpimas, vengimas atvykti ir duoti paaiškinimus ir kt.), išskyrus ANK nustatytas išimtis, užtraukia baudą asmenims nuo 60 iki 600 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 300 iki 1500 eurų. Už pakartotinį tokį nusižengimą numatyta bauda asmenims nuo 550 iki 900 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 850 iki 5000 eurų.

Atsakomybė už pažeminimą 

Valstybės pareigūno (tarp jų – darbo inspektoriaus) garbės ir orumo pažeminimas, reiškiamas raštu, žodžiu, gestais, įžeidžiančiu, įžūliu, provokuojančiu ar kitokiu elgesiu, užtraukia baudą nuo 50 iki 300 eurų.

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode